Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andrés Iniesta

3. 7. 2011
Andrés Iniesta se narodil 11. května 1984 v Fuentealbilla. Ve věku dvanácti let (v té době nastupoval v Albacete), si ho všimli barcelonští skauti a Andrés tak zamířil do katalánské metropole.Prošel tak mládežnickou akademií v La Masía. Svůj debut v prvním týmu si odbyl 29. října 2002, jednalo se o zápas Ligy mistrů, soupeřem byl belgický Club Bruggy. V sezoně 2003/04 nastoupil ve španělské lize jedenáctkrát, to už byl koučem Holanďan Frank Rijkaard.
V sezoně 2004/05 Iniesta dostával mnohem více šancí, nastoupil dokonce k sedmatřiceti ligovým zápasům, i když je nutno podotknout, že ve většině z nich naskočil do hry jako střídající hráč. Svými výkony fanoušky příjemně překvapil, ale na stálé místo v základní sestavě to ještě nestačilo. V sezoně 2005/06 se dlouhodobě zranila jedna z velkých opor - střední záložník Xavi, a na Iniestovi s van Bommelem bylo, aby se ho snažili co nejlépe zastoupit. Nakonec se to podařilo téměř dokonale, výsledkem byla obhajoba ligového titulu i vítězství v Lize mistrů.Po této sezoně se navíc Iniesta probojoval do španělské nominace na mistrovství světa, jehož dějištěm bylo Německo.
Iniesta se představil v roce 2001 na ME do 17 let, které se svými spoluhráči také vyhrál. Totéž se mu generaci povedlo o rok později, tentokráte se jednalo o ME do 19 let. V roce 2003 se Andrés představil na MS do 20 let, jehož dějištěm byly Spojené Arabské Emiráty. Svými výkony pomohl Španělům až do finále, navíc byl zvolen do nejlepší jedenáctky turnaje. V dalších letech "kapitánoval" španělské reprezentaci do jednadvaceti let. V dospělé reprezentaci Iniesta debutoval 15. května 2006 ve vítězném zápase proti Rusku.
V sezoně 2006/07 začíná Iniesta přebírat v Barceloně čím dál důležitější roli a uvidíme tedy, jak se v tomto roce bude nadále prezentovat.